Temno před úsvitem

Okamžik, který změnil svět

Alistair Moffat

Londýn byl zničen a nacisté triumfují. Je všechna naděje ztracena?

„TĚSNĚ PO PŮLNOCI 4. ŘÍJNA 1944 NĚMCI ODPOVĚDĚLI NA VŠECHNY OTÁZKY. V RÁDIOVÉM VYSÍLÁNÍ, KTERÉ BYLO SLYŠET PO CELÉ BRITÁNII I U VŠECH SPOJENECKÝCH SIL V EVROPĚ, S MRAZIVOU PROSTOTOU A ÚSEČNOSTÍ VYSVĚTLILI, CO SE PŘIHODILO. ‚SPOJENCI JSOU PORAŽENI. VÁLKA SKONČILA,‘ OZÝVAL SE CHŘAPLAVÝ VÍTĚZNÝ HLAS. ‚STŘED LONDÝNA BYL SROVNÁN SE ZEMÍ. PŮL MILIONU LIDÍ ZEMŘELO. KRÁL JE MRTEV. MINISTERSKÝ PŘEDSEDA JE MRTEV. NĚMECKÉ ZBRANĚ ZMĚNILY BĚH DĚJIN. VŮDCE DOVEDL NĚMECKO K NAPROSTÉMU VÍTĚZSTVÍ.‘“

Píše se červen 1945. Hitler zvítězil, Británie je pod německou okupací a Amerika se bojí hrozby jaderného útoku. Zdá se, že je vše ztraceno. Uprostřed noci prochází ruinami dryburského opatství postava, která hledá ukrytý dokument, o němž ví, že by mohl změnit běh dějin. V deníku mladého vojáka Davida Erskina je totiž zaznamenán neobyčejný příběh.

Když Spojenci vytlačí Němce z Francie a zdá se, že vítězství je na dosah, Erskine pobývá v Antverpách, kde se stane svědkem zvratu. Z vyvýšeného místa sleduje, jak se nad Londýnem zvedá obrovský hřibovitý mrak: Němci v posledním zoufalém hodu kostkou odpálili atomovou bombu. Z vítěze se stává poražený a Erskine je držen jako válečný zajatec ve své vlastní zemi. Jak se brutální sevření okupačních sil utahuje, odhodlá se připojit se k odboji. Odvážný útěk ho a jeho snoubenku Katie přivede na mrazivou pouť do univerzitního města St Andrews, kde Němci zřídili tajnou výzkumnou laboratoř. Když vyjde najevo, jaký je její účel, musí David, Katie a jejich malá spiklenecká skupina přijmout zoufalý plán. Skutečně je vše ztraceno?

Číst více
349 Kč Doporučená cena
V prodeji