Esesákovo křeslo

Odhalení zločinů „obyčejného“nacisty

Daniel Lee

Nečekaný nález nacistických dokumentů vede do temné minulosti právníka a důstojníka SS působícího v Praze...

V čalounění 70 let starého křesla byly nalezeny osobní a pracovní dokumenty označené svastikou. Autor této knihy, historik, se po setkání s majitelkou křesla vydává po stopách tohoto tajemství a začíná psát téměř detektivní příběh. Navštěvuje archivy, vede rozhovory s žijícími příbuznými a postupně odhaluje detaily ze života Dr. Roberta Griesingera, důstojníka SS, který významnou část svého pracovního života strávil jako ambiciózní právník říšského ministerstva hospodářství a práce v Praze. Ač zde žije zdánlivě poklidným rodinným životem, postupně se začíná vynořovat temný příběh o jeho osobní odpovědnosti za nacistické zločiny a osudy mnoha rodin.

Autorovo poutavé vyprávění nám umožňuje nahlédnout do mašinérie teroru a vnitřního fungování Třetí říše, připomíná holocaust a hrůzy II. světové války a je mimo jiné mrazivou připomínkou toho, že zrůdné režimy pomáhají tvořit a udržovat i tzv. obyčejní lidé.

Daniel Lee je historik se zaměřením na dějiny 2. světové války a židovské osudy za holocaustu, který svá bádání v archivech dokáže proměnit ve čtivý příběh. Žije v Londýně.

Více podrobností o této knize, resp. celém příběhu a autorově pátrání naleznete v angličtině např. zde - https://www.timesofisrael.com/nazi-documents-stashed-in-armchair-take-author-on-trail-of-ordinary-ss-officer/.

Číst více
399 Kč Doporučená cena
Nedostupné