Děti nacistů
Tania Crasnianski
Prokletí dětí nacistických zločinců
Fascinující příběh dětí osmi klíčových postav Třetí říše – Himmlera, Göringa, Hesse, Franka, Bormanna, Speera, Hösse a Mengeleho – a jejich cesty od potomků hrdinů k potomkům zločinců.
V roce 1940 byli synové a dcery nacistických pohlavárů privilegovanými dětmi ve věku čtyř, pěti nebo deseti let. Byli obklopeni milujícími a všemocnými rodiči. Ačkoliv si tehdy nebyli vědomi toho, co se děje, později objevili rozsah činů svých otců. Tito muži byli schopni milovat své děti… a současně iniciovali monstrózní zločiny, za něž byli po válce odsouzeni. Pro jejich děti byla porážka nacistického Německa současně momentem rozbití rodiny, počátkem chudoby a okamžikem prozření.
Jak se potomci nejvyšších představitelů nacismu vyrovnali s následky války a vzpomínkami, které je pronásledovaly? Někteří se rozhodli odmítnout svou minulost. Jiní ne. Někteří odsoudili své otce. Ostatní je až do konce bezpodmínečně uctívali. Tania Crasnianski zkoumá ve své knize zodpovědnost potomků chycených někde mezi stigmatizací, uctíváním a ztrátou paměti. Sledováním jejich neopakovatelných zkušeností zkoumá otázku, zda a jak tuto zodpovědnost za činy a vinu svých rodičů nesou.