Moderní židovská kuchařka


Karel Sýs, Magda Saxlová

Připravte si něco na zub podle tradičních košer receptů!

I když nejste židé, a tradice židovské kuchyně zatím neznáte, díky této knize si můžete připravit něco na zub podle tradičních košer receptů. Kromě radosti z vaření a příjemného zážitku při vychutnávání pokrmů budete potěšeni grafickým i literárním zpracováním této knihy a vaše mysl bude oblažena citáty z talmudu, týkajícími se jídla a stolování.

Židovská kuchyně je oáza

Židovská kuchyně je jako písnička – má rytmus, atmosféru, slova, melodii a emoce.

Podíváme-li se na židovský kalendář, okamžitě si všimneme svátků. Je jich mnoho a každý má svá tradiční jídla a nápoje, uspořádání předmětů a potravin na stole, dokonce i předepsané písničky.

,,Který svátek máte nejraději?“ ptám se občas doma.

,,Roš Hašana s rybí hlavou a medem, Šábes s gefiltefisch a barchesem, Purim s Hamanovýma ušima, Chanuku s koblihami,“ volají děti.

Připravit rituálně správně a pro oko krásně stůl na Pesach, navařit polévku s macesovými knedlíčky a při večeři naslouchat čtení Hagady – to je opravdový zážitek. Ale není zadarmo. Jako nic v židovské kuchyni ani v životě.

Musíte totiž držet košer tradici, nakupovat košer potraviny, naučit se postup vaření, nakoupit dvoje nádobí – mléčné a masité – na běžný provoz a dvoje nádobí na svátek Pesach.

Židovská kuchyně je prostě oáza, kterou jste osídlili po svých předcích, a patří jenom vám a tomu nejvyššímu.

Pokud nejste židé, i tak si můžete připravit něco na zub podle tradičních košer receptů.

Přeji dobrou chuť – Bete avon.

Vlasta Rut Sidonová

Číst více
299 Kč Doporučená cena
Nedostupné