Spirituál kvintet


Jiří Tichota, Spirituál Kvintet

60 let se Spirituál kvintetem. Příběh nejznámější české folkové skupiny.

Příběh nejznámější české folkové skupiny

Spirituál kvintet patřil po šedesát let mezi nejvýraznější hlasy české hudební scény. Jeho písně zněly nejen z pódií koncertních sálů, ale i od táborových ohňů či z balkónu Melantrichu během sametové revoluce. Po ukončení činnosti kapely v roce 2020 se kapelník Jiří Tichota s ohromným vypravěčským talentem a s přispěním ostatních členů ohlíží zpět: Projděte si bohatou historii legendy českého folku i prostřednictvím fotografií a CD s dosud nezveřejněnými nahrávkami!

Číst více
690 Kč Doporučená cena
V prodeji

Detailní informace

Žánr hudba
Počet stran 224
Ke stažení pdf Ukázka.pdf
Datum vydání 06.04.2020
Formát 210x297 mm
Hmotnost 1,275 kg
Jazyk čeština
EAN 9788026430865
Věk od 15
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

Autor knihy

Jiří Tichota Jiří Tichota

Jiří Tichota


Jiří Tichota (* 1937) je muzikolog, kytarista a loutnista, zakládající člen a kapelník skupiny Spirituál kvintet. Vystudoval hudební vědu na FFUK v Praze, kde pak i vyučoval. Specializoval se na hudební paleografii, tabulatury a historii loutnové hudby. Pořídil řadu prvních českých loutnových nahrávek, spolupracoval s Pražskými madrigalisty. Vydal řadu odborných studií, edicí a úprav kytarové a loutnové hudby. V pořadech Lyra Pragensis doprovázel herce (Marie Tomášová, Jiří Adamíra, Ilja Racek, ad.). Věnuje se fotografování motýlů (http://motyli-tichota.cz).

Zobrazit profil autora
Spirituál Kvintet Spirituál Kvintet

Spirituál Kvintet


Spirituál kvintet je první a nejstarší československá folková kapela. Jeho založení se datuje k roku 1960, kdy vystupoval v podobě mužského kvarteta jako Spirituál kvartet. O tři roky později 1963 přijal zpěvačku a přejmenoval se trvale na Spirituál kvintet. Roku 1964 koncertoval společně s Petem Seegerem. Za šedesát let existence nahrála skupina přes dvacet alb, nepočítáme-li reedice, antologie, samplery a jednotlivé nahrávky. Za ně obdržela sedm Zlatých, čtyři Platinové a jednu Diamantovou desku (2012 – za prodej cca 1 700 000 nosičů). Kapelou prošla řada významných muzikantů, spolupracovala s ní několik let např. Hana Hegerová, Žanna Bičevská či Dagmar Pecková. Společná CD nahrála a společné koncerty měla mj. s Hradišťanem a Jiřím Pavlicou, Musicou Bohemicou a Jaroslavem Krčkem. SK se po srpnu 68 zařadil mezi protirežimní opozici a byl za to potrestán postupně osmi zákazy činnosti. Pro podpis Několika vět pak byl zařazen mezi dvacet sedm nedoporučených umělců a uměleckých skupin. V listopadu 89 zpíval SK na balkonu Melantrichu, rok nato s ním na Václavském náměstí zpívali prezidenti Václav Havel a George Bush starší. SK zpíval i pro prezidenta Billa Clintona, první dámy evropských zemí, koncertoval v Evropě, Americe, Kanadě, Austrálii, Chile, Rusku, Africe i na Kubě. V dlouhé řadě různých ocenění je i Tip Melodie, cena odborné kritiky Zlatá nota a Čestné ocenění České hudební rady při UNESCO.

Zobrazit profil autora