Viper Pilot


Dan Hampton

Jedny z nejlepších leteckých pamětí, které byly kdy napsány.

151 bojových misí

21 zničených odpalovacích stanovišť střel země–vzduch

4 Záslužné letecké kříže se znamením chrabrosti

1 Purpurové srdce

VIPER PILOT PATŘÍ MEZI TY NEJLEPŠÍ LETECKÉ PAMĚTI, JAKÉ BYLY KDY NAPSÁNY. JEDNÁ SE O VZRUŠUJÍCÍ VYLÍČENÍ MODERNÍ LETECKÉ VÁLKY Z PERA OČITÉHO SVĚDKA POPISOVANÝCH UDÁLOSTÍ – JEDNÉ Z LEGEND LETECTVA USA.

Podplukovník Dan Hampton patřil v letech 1986 až 2006 k čelným příslušníkům „Divokých lasiček“, elitních stíhacích letek USAF, jejichž bojové mise se v moderním vzdušném boji považují za nejnebezpečnější. „Lasičky“ jsou prvními letouny vyslanými do válečné zóny, létajícími hluboko za nepřátelskými liniemi, které usilují o to, aby na sebe přitáhly palbu protiletadlového dělostřelectva a střel země–vzduch. Musí se obratně vyhýbat sestřelení, načež se vrací, aby příslušné hrozby zničily a tím oblohu zabezpečily pro všechny ostatní, kdo přijdou po nich. V dnešní době jsou tyto životně důležité mise mnohem riskantnější než přímé letecké souboje s nepřátelskými letadly. Hamptonův záznam počtu útoků proti velmi významným cílům z něj dělá nejnebezpečnějšího pilota „Divokých lasiček“ na F-16 v celých amerických dějinách. Toto je jeho pozoruhodný a nevšední příběh.

Létat se Hampton naučil už v chlapeckém věku od svého otce a v nejkultovnější proudové stíhačce na světě – F-16 „Fighting Falcon“ („Bojový sokol“) – si během dvaceti let připsal na konto 608 bojových leteckých hodin. Stanul také na samotné špici invaze do Iráku v roce 2003, kdy vedl první roj stíhačů přes iráckou hranici do útoku na Bagdád. Ve válce, která následovala, se zúčastnil celé série brilantně provedených misí, díky nimž získal tři Záslužné letecké kříže se znamením chrabrosti. Za zmínku stojí například jeho záchrana jednotky námořní pěchoty blízko Násiríje před jistou smrtí tím, že zneškodnil nepřátelské síly, které ji obkličovaly. O dva roky dříve, 11. září 2001, se Hamptonův otec pohyboval v Pentagonu právě ve chvíli, kdy se tato budova stala cílem teroristického útoku. Aniž by tušil cokoli o osudu svého otce, dostal Hampton bezprecedentní rozkaz vzlétnout k americké obloze a sestřelit všechna neidentifikovatelná letadla. Vedle toho odlétal také mise zásadního významu v první válce v Zálivu, během války v Kosovu sloužil jako člen štábu velitelství vzdušného boje a v roce 1996 byl zraněn při teroristickém útoku proti Khobar Towers v Saúdské Arábii.

Při rychlém upouštění od misí s účastí leteckých osádek ve prospěch bezpilotních letounů je celkem dobře možné, že se Viper pilot stane tou poslední knihou pamětí opravdového létajícího hrdiny. V každém případě však představuje nezapomenutelný, napínavý a nespoutaně vtipný pohled do uzavřeného světa stíhacích pilotů a moderního vzdušného boje.

„Viper pilot Dana Hamptona na mě udělal skutečný dojem. Pokud patříte mezi bojové veterány, začnou se vám potit dlaně. Pokud ne, připoutejte se a jděte na to. Kniha je plná akce a představuje reálný pohled z bezprostřední blízkosti na moderní stíhací boj, podaný přímo z kokpitu. Je to příjemné čtení, dobré od začátku až do konce.“

– PLUKOVNÍK JACKSEL BROUGHTON (USAF, ve výslužbě), držitel dvou Leteckých křížů za výjimečné hrdinství a autor knihy Rupert Red Two: A Fighter Pilot’s Life

„Viper Pilot je úžasný. Podplukovník Hampton předkládá osobitý, ničím nespoutaný a neomezený pohled do života stíhacího pilota letectva USA. Skvělé čtení!“

– DALE BROWN, bývalý kapitán USAF a autor bestselleru Tiger’s Claw, vydaného New York Times

„Viper pilot Dana Hamptona se okamžitě řadí mezi klasiky knih o létání a zachycuje podstatu stíhacích operací ‚Divokých lasiček‘. Jeho vzpomínky a vzrušující vylíčení bojových misí mě k jeho příběhu doslova přilepily. Jsem hrdý na to, že Dan ‚Two Dogs‘ Hampton patřil k mým spolubojovníkům. Je to odvážný, talentovaný a chytrý stíhací pilot a vždy byl naprosto dokonalým válečníkem.“

– BRIGÁDNÍ GENERÁL DAVID L. MOODY (USAF, ve výslužbě) alias „MooMan“

Podplukovník letectva USA ve výslužbě DAN HAMPTON odlétal během dvaceti let (1986–2006), která strávil jako stíhací pilot „Divokých lasiček“, více než 150 bojových misí. Za svou službu ve válce v Iráku, konfl iktu v Kosovu, první válce v Zálivu a jinde obdržel podplukovník Hampton čtyři Záslužné letecké kříže se znamením chrabrosti, Purpurové srdce, osm Leteckých medailí se znamením chrabrosti, pět Služebních medailí za zásluhy a množství dalších vyznamenání.

Je absolventem Školy stíhací zbraně USAF, Školy stíhací zbraně námořnictva USA (Top Gun) a Školy USAF pro zvláštní operace. Jako držitel několika ocenění za taktické inovace se Hampton stal průkopníkem taktiky vzdušného boje, která dnes patří ke standardu, a šestkrát byl u své letky jmenován instruktážním pilotem roku. Během války v Kosovu v roce 1999 sloužil u štábu velitelství vzdušného boje ve virginském Langley, kde vypracoval plán letecké operace NATO, která zničila protileteckou obranu jugoslávské armády v okolí Sarajeva.

Absolvoval Texaskou zemědělskou a strojírenskou univerzitu (Texas A&M University); vedle několika prací podléhajících utajení na téma taktiky pro USAF Fighter Weapons Review také publikoval články v periodikách The Journal of Electronic Defense, Air Force Magazine a Airpower.

- Facebook.com/ViperPilotAMemoirofAirCombat

Číst více
369 Kč Doporučená cena
Nedostupné