Úvod > Připravujeme > Jóga po celý rok

Jóga po celý rok

JÁ A MOJE JÓGOVÁ CESTA

Kde se jóga ve tvém životě vzala?

Vzpomínáš si na naše první setkání na sportovním gymplu? Tam a na trénincích juda, to bylo první setkání. Bylo velmi váhavé, rozhodně to nebyla láska na první pohled. Nevěděla jsem, co si o tom mám myslet.

Počkej, já si vzpomínám, že na tobě bylo dost jasně vidět, co si o pozdravu slunci myslíš.

A myslela jsem si to dost dlouho. Potom jsem se s pozdravem slunci potkávala i na vysoké škole. Spousta lidí na něj odkazovala, že je to dobrá rozcvička, navrací pružnost páteři a stimuluje činnost vnitřních orgánů. Pro mě byla rozhodující cesta do Ameriky, kde jsem byla jednak kvůli angličtině, ale také kvůli praxi ve fitness a wellness. Pracovala jsem tam ve fitku, jehož majitel mě jednou vzal na pláž na powerjógu. Řekl mi: „Vezmi si jógamatku.“ To byl pro mne nový a neznámý pojem, tedy jsem cvičila na ručníku, což celou lekci činilo velmi obtížnou.

Kdy tedy jóga zasáhla do tvého života natolik, že ses jí rozhodla věnovat naplno?

Paradoxně hned po absolvování této plážové lekce. Ze školy jsem měla znalosti o fyziologii, kineziologii pohybu, anatomii, a tak jsem pochopila, co vlastně myslí tím, že jóga ozdravuje tělo. V té době už jsem měla osvědčení cvičitel zdravotní tělesné výchovy a díky tomu se mi to začalo spojovat s horním a dolním zkříženým syndromem, s tím jak jógové pozice působí na páteř, zkrácené a oslabené svaly. Začalo mě to zajímat ne jako tělesná aktivita, ale jako terapie. Pochopila jsem, že to může fungovat. Chtěla jsem vědět více, co je za tím. V roce 2001 jsem absolvovala kurzy powerjógy, což samozřejmě bylo jiné než hathajóga, kterou jsem znala z dětství. Vedla jsem lekce powerjógy, kruhové tréninky, pomáhala modelkám s hubnutím a hledala další a další informace o józe, které mi chyběly.

Člověk by si řekl, že si koupíš nějaký knížky a třeba půjdeš na další kurz, ale ty nejsi troškař.

Dala jsem si přihlášku na Hinduistickou univerzitu ve Spojených státech v Orlandu a k překvapení všech mě vzali. Což asi nejvíc vzalo mého tátu, protože vnímal jógu jako nějaký čtení z koule a bylinkářství, ale nakonec řekl, ať to tedy zkusím.

Co vlastně takový studium obnáší?

Když jsem to začala studovat, musela jsem si najít konzultanta. Přes počáteční komplikace jsem se dostala k jedné paní v Londýně, která učila Bihárskou školu jógy. Odtud pochází jógová terapie. Tam jsem pochopila, že nechci být učitel učitelů, což byl můj hlavní studijní obor, ale že se chci mnohem více zajímat o výzkumy a samotné účinky jógy. Paradoxní je, že u nás je jógová terapie vnímána více jako fyzioterapie, což je trochu zavádějící. Rozdíl v praxi pozic je hlavně v používání tělesných zámků. Bez nich je to vážně jenom fyzioterapie nebo gymnastika. Pozice jsou jenom malý zlomek jógové terapie. Používají se k tomu, aby se napravilo postavení páteře, podpořila činnost vnitřních orgánů, krevní, lymfatický i endokrinní systém. Ale je to opravdu jen jedna část, patří sem i ajurvéda, naturterapie a práce s psychikou.

Co všechno jsi musela v rámci školy absolvovat?

První dva roky byly o praxi, ale i o teorii – anatomie, fyziologie, historie jógy, sanskrt, ajurvéda, hinduismus, později také testování a výzkum ve výzkumných centrech v Indii. Strávila jsem tam čtrnáct dní a měla jsem možnost nahlížet do dokumentací případů, vidět výsledky a změny v horizontu času. Měli jsme možnost vidět, jak jednotlivé pranajámické techniky nebo očistné kúry fungují a působí na tělo i mysl. Zajímavé byly třeba ultrazvuky před očistou tlustého střeva a po ní. Takže mně, západně smýšlejícímu člověku, to začalo dávat smysl, protože jsem vlastně dostala hmatatelné důkazy. Takže to nebylo to čtení z karet, jak si myslel můj táta.

Kdy jsi tedy začala v Česku s jógovou terapií?

Přibližně v roce 2007, kdy jsem měla za sebou první ročník studia, a intenzivně od roku 2010. V roce 2010 jsem ještě v rámci studia odjela s kamarádkou Mirkou Zlatníkovou do Indie, kde jsem v Ústavu léčení jógou pozorovala, co s ní jógová terapie dělá. Na základě toho jsem napsala bakalářskou práci a ukončila univerzitu v Americe.

Mluvíš o tom, že jóga léčí. Může ji cvičit opravdu každý?

Ano, ale musí mít člověka, který ho vede a řekne mu, co má dělat. Například když je někdo hypermobilní, potřebuje vést, vědět kdy a jak který sval správně zapojit, protože nesprávným cvičením si může ublížit.

Co jógová terapie umí?

Třeba umí vyřešit výhřez ploténky. Klasická medicína ji samozřejmě umí úspěšně odoperovat, ale jógová terapie jde hlouběji, hledá a odstraňuje příčinu, ne pouze důsledek. Třeba v případě vyhřeznutí ploténky jsou to oslabené nebo zkrácené svaly, a to operace neřeší, ale právě terapie ano. A tohle bylo to, co jsem chtěla dělat.

A to byl důvod, proč jsi se rozhodla napsat knížku o józe?

Mnoho lidí i učitelů jógy se k některým informacím nedostane a já jsem měla pocit, že je to škoda, že bych si to neměla nechávat pro sebe. Navíc i moji studenti a klienti toužili mít informace, které jim říkám, kdykoli u sebe k dispozici.

Jaká ta knížka je? Jedná se o jakýsi jógový manuál?

Vysvětluji tam, co je tantrajóga. Proč bychom se měli vrátit k přírodě. Ať chceme, nebo ne, ovlivňuje nás nejen fáze dne, roční období, ale i třeba to, v jaké fázi je měsíc.

Co bylo nejtěžší při psaní knihy?

Recepty. Nejsem kuchař, a i když ráda vařím, bylo pro mne obtížné recepty připravit. Měla jsem pomocníky, kuchaře, ale stejně, napsat ingredience a postupy pouze pozorováním přípravy pro mne bylo výzvou. Kuchařku bych psát nemohla.

Už jsi zkušený a uznávaný odborník na jógu, ale máš se i ty pořád co učit?

No jasně. Je to dlouhá cesta, kde se musím naučit pokoře a trpělivosti, což je nekonečný proces. Každý den na podložce, u psaní knihy nebo u čehokoli jsem vystavována svým stinným stránkám, které máme všichni, ale musíme s nimi pracovat. A to je jóga. Ne to, že si dám obě nohy za hlavu a umím kapalabhati. To je začátek. To je úplně primární, co tě jóga naučí. Disciplína, samostudium a mít víru, to jsou pilíře rádžajógy, která je základem. Bez toho nemůže člověk dělat nic.

Komu je kniha určena?

Kniha si najde toho, kdo chce vědět, jako jsem to kdysi chtěla vědět já, jak mám žít podle jógových tradic v moderním světě. Jak udržovat své tělo, ducha i mysl v harmonii. Jóga povznáší spirituální já, ajurvéda hýčká a omlazuje. O tom kniha je.

Když porovnáš sama sebe v době, kdy jsi o józe ještě nic nevěděla, a teď, co ti jóga dala a jak tě změnila?

Já jsem jógu nehledala. Jóga si našla mě. Neprahla jsem po tom, stát před lidmi a učit je jógu. Naučila mě disciplíně a trpělivosti. Měla jsem tendenci od věcí utíkat a začínat pořád s novými. Pochopila jsem, kdo jsem a na čem mám pracovat, protože je opravdu těžké toto nalézt a pochopit.

Mám spíš pocit, že jsi byla hodně flegmatická…

Mezi tím je velmi tenká hranice. Tím, že pochopíš, že jsi nějaká predominantní dóša, ti pak dojde, k čemu máš tendence a na čem je třeba pracovat. Když si to přiznáš, jsi na nejlepší cestě i k tomu, s tím něco udělat a cítit se líp. Učíš se naslouchat přirozené inteligenci svého těla, intuitivnímu já.

Kdybys to měla jednoduše vyjádřit – co je jóga a co přinese tomu, kdo se jí začne věnovat?

Většinou na toto odpovídám takto. Když jsi na dovolené, bydlíš v hotelu, dovolená je skvělá, nádherné místo… Pak přijedeš domů, lehneš si do svojí postele a ten pocit, který tě v té chvíli naplní, je to, co ti může přinést jóga. Cítíš se dobře sama ve svém těle, sama se sebou. Objevíš své opravdové já. Je to nekonečný pocit vnitřního souznění, pocit čisté radosti z bytí v přítomném okamžiku.

Krásné čtení, cestu vnitřního sebepoznání a transformace skrze praktikování jógy vám přeje Zuzka Klingrová

Rozhovor vedla a sepsala Iva Bendová, žurnalistka, moderátorka a dlouholetá kamarádka.

Poznámka autorky

Ivča Bendová je člověk, se kterým se znám od střední školy, proto byla schopna klást i otázky více na tělo. Vedla náš rozhovor profesionálním způsobem tak, aby vám ukázala, že jóga je tu pro všechny bez ohledu na věk, flexibilitu nebo zdravotní stav.

[více]
  • Vychází 24. 09. 2019
  • 499 Kč
  • Informace
  • Recenze

Informace

Autor: Zuzana Klingrová
Žánr: zdravý životní styl
Datum vydání: 24. 09. 2019
EAN: 9788026427049
Formát: 205 x 205 mm brožovaná šitá s chlopněmi

Pro čtenáře od: 15 let
Jazyk: čeština
 

Recenze

K této knize není zatím žádná recenze.

Přidej recenzi

Vaše recenze bude zveřejněna až po schválení. Všechna pole formuláře jsou povinná.

 
 

O nás

Nakladatelství CPress pružně reaguje na vzrůstající popularitu oborů v oblasti odborné a populárně-naučné literatury. Systematicky tak rozšiřuje svou knižní nabídku zejména v oblastech knížek pro nejmenší, cestování, historie a military, hobby, auto-moto, zdraví a životní styl, příroda a zahrada, umění a kultura a technika a věda... [více]


Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. ZOBRAZIT DETAILY Rozumím